Ekonomin kommer att hamna i fokus. 2012 var ett tufft år för många restauranger. Även 2013 kommer att bli ett tufft år med tanke på konjunkturläget.
Särskilt de första sex månaderna på året kommer att kräva lite extra ansträngning från många restaurangägare. Hur mycket gästerna spenderar på restaurangbesök hänger i mångt och mycket ihop med hur världsekonomin ser ut, många faktorer påverkar hur mycket gästerna har kvar i plånboken när räkningarna är betalda och hur mycket de har kvar att äta ute för. En annan faktor som kan påverka det ekonomiska läget och marginalerna för restaurangerna är förstås höjda råvarupriser, som kan bli verklighet under 2013.
Lokala och ekologiska råvaror fortsätter att vara en stark trend
Rätter som tillagats från grunden med ekologiska och lokala råvaror kommer att vara en fortsatt stark trend under 2013. Visst känns det bra att stötta lokala odlare, men från restaurangägarens synvinkel kan lokala råvaruleverantörer också innebära en ojämn tillgång på råvaror. Ord som ”närproducerat” och ”närodlat” har använts så mycket att de nästan har missbrukats. Kanske får vi se en enhetlig definition på vad dessa begrepp egentligen innebär under 2013. Ange gärna vilken lokal leverantör råvarorna kommer ifrån, snarare än att bara använda begreppet ”lokal leverantör”.
Glutenfria alternativ ökar i efterfrågan
Marknaden för glutenfria matvaror expanderar stadigt. Även om glutenintolerans inte är så vanligt så väljer många glutenfritt ändå, eftersom det sägs kunna ge hälsofördelar, vilket allt fler lär upptäcka snart. Som restaurangägare är det därför smart att erbjuda ett eller flera glutenfria alternativ på menyn. Utbilda också din personal i vad glutenintolerans innebär, och se till att serveringspersonalen har tillräcklig kompetens för att kunna föreslå glutenfria alternativ.
Fortsatt svårt att få banklån för att öppna nya restauranger
Under 2012 var det svårt och ibland nästintill omöjligt att få banklån för att öppna nya restauranger. Bankerna är försiktiga med sin utlåning som en följd av det skakiga ekonomiska läget i Sverige och övriga Europa. Trenden kommer förmodligen att fortsätta under 2013, restaurangägare som behöver finansiering behöver vara kreativa och försöka hitta andra sätt att finansiera sina verksamheter även i år.
Fler gäster överger ”Fine dining”
Under 2012 sökte många restauranggäster alternativ till ”fine dining”, dyra middagsbesök med lyxkänsla. När det är lågkonjunktur söker många istället prisvärda alternativ som ger mycket mat för pengarna. Valuta för pengarna var en stark trend under 2012, det kommer att förstärkas under 2013. Prisvärda menyalternativ som anpassats för olika plånboksstorlekar, stamkundserbjudanden och rejäl mat lagad på basråvaror som ger valuta för pengarna, är några trender som kommer stort.
Restaurangexperten Magnus Hellström
